O mnie

Nazywam się Rafał Glapiak. Z wykształcenia jestem filmoznawcą. W 2015 roku zostałem laureatem piątej edycji krytycznofilmowego konkursu Powiększenie, organizowanego przez Filmweb.

Publikuję w miesięczniku Kino, na stronie internetowej tygodnika Polityka oraz na łamach magazynu Plus Minus, weekendowego wydania dziennika Rzeczpospolita. Moje artykuły pojawiały się także w czasopiśmie K MAG i na portalu OldCamera.

Przeszłość kina ma dla mnie większe znaczenie niż jego dzisiejsze oblicze. Interesuję się przede wszystkim hollywoodzkim okresem klasycznym. Pracę magisterską poświęciłem artystycznemu dorobkowi Prestona Sturgesa, jednego z najbardziej błyskotliwych i kontrowersyjnych reżyserów w dziejach sztuki filmowej. Od tego czasu poszukuję nawiązań do jego twórczości w każdym oglądanym tytule.

Tu, w cyklu Tylna Projekcja, przybliżam i omawiam amerykańskie filmy z lat trzydziestych i czterdziestych, które miały największy wpływ na kształtowanie mojej odbiorczej wrażliwości.

Ponadto, w każdy czwartek recenzuję dużo świeższe obrazy. Nie oceniam, nie wystawiam gwiazdek. Tekstów nie umieszczam na gorąco, a przynajmniej tydzień po premierze filmu.

Nie wzdrygam się na myśl o spoilerach, dlatego pozwalam sobie na umieszczanie ich w publikacjach, zwłaszcza tych, które dotyczą utworów sprzed kilku dekad.

Najmocniejsze Punkty.

Najmocniejsze punkty, czyli najlepsze, najciekawsze i robiące największe wrażenie filmy obejrzane przeze mnie po raz pierwszy, niezależnie od daty produkcji oraz rodzaju dystrybucji.

Moje teksty.

Kontakt i współpraca.

Napisz do mnie, klikając tutaj, lub obserwuj mnie na Twitterze.